Nie pojmiesz

3 czerwca 2023

ROZWAŻANIA NA 11 CZERWCA 2023 R.


Na weselu brakuje wina. Sytuacja staje się trudna. Nie wiadomo, co robić. Usługujący weselnikom otrzymują wskazówkę, aby wykonać wszystko, co On powie, a następnie polecenie, by nalewać wody do stągwi (J 2, 1-10). Czyż nie mają prawa być zdumieni na myśl o tym, co On każe im zrobić. Czyż nie kołaczą się po ich głowach myśli: "bez sensu!", "nie rozumiem!", "o co tu chodzi?". Być może niekoniecznie ochoczo, z jakimś oporem, jednak posłusznie i ufnie wykonują polecenie... i okazuje się, że warto było je wykonać.

o

Do refleksji

Podczas wakacji w węgierskim kurorcie poszliśmy z rodziną na Mszę Świętą. Pomimo wytężonej uwagi i wyobraźni językowej, poza słowem "Amen", nic a nic nie udało się nam zrozumieć. W napięciu i ze szczerym zamiarem "uchwycenia" choćby jednego słowa śledziliśmy każdy fragment wypowiedzi kapłana, lektorów... i nic.

Przez frustrację, wynikającą z kompletnej bezradności poznawczej, nagle przebiła się jednak refleksja: Panie Boże, przecież Ty jesteś niepojęty, a ja nie mam Cię zrozumieć, ale przyjąć, zaufać, kochać.

Podczas składania przysięgi małżeńskiej wypowiadamy śluby miłości, wierności i uczciwości. Nie składamy ślubu wzajemnego zrozumienia, bo w swej dopełniającej się i odmiennej naturze męża i żony często nie jesteśmy w stanie się zrozumieć. Potem, w naszej codzienności małżeńskiej, tę ślubowaną miłość zagłuszają natrętne myśli: "mógłby się domyślić!", "powinna mnie zrozumieć!" itp. Czy daję radę odrzucić wszystkie te pretensje, wyrzuty, dąsy i żale, które opanowały mój umysł, i w trudnych chwilach naszych relacji wypowiedzieć w sercu, a może na głos: "ślubuję Ci miłość, tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący"?

Zadanie

Wybierając się na najbliższą Mszę Świętą, wyjmij z szafy i ubierz najlepsze ubranie, jakie masz. Nie najdroższe czy najbardziej modne, ale najbardziej uroczyste, eleganckie. Ubierz je i przyjdź do kościoła 10-15 minut przed Mszą i uklęknij przed Nim. Zrób to dla Pana Boga. Może ktoś Cię zapyta: "a coś się tak wystroił?" albo "a co Ty tak wcześnie?", a może nie zapyta, ale Ty zrób to nie dla innych ludzi, lecz dla Niego.