Nie pojmiesz

11 czerwca 2023

ROZWAŻANIA NA 11 CZERWCA 2023 R.


Na weselu brakuje wina. Sytuacja staje się trudna. Nie wiadomo, co robić. Usługujący weselnikom otrzymują wskazówkę, aby wykonać wszystko, co On powie, a następnie polecenie, by nalewać wody do stągwi (J 2, 1-10). Czyż nie mają prawa być zdumieni na myśl o tym, co On każe im zrobić. Czyż nie kołaczą się po ich głowach myśli: "bez sensu!", "nie rozumiem!", "o co tu chodzi?". Być może niekoniecznie ochoczo, z jakimś oporem, jednak posłusznie i ufnie wykonują polecenie... i okazuje się, że warto było je wykonać.

Obraz

Do refleksji

Podczas wakacji w węgierskim kurorcie poszliśmy z rodziną na Mszę Świętą. Pomimo wytężonej uwagi i wyobraźni językowej, poza słowem "Amen", nic a nic nie udało się nam zrozumieć. W napięciu i ze szczerym zamiarem "uchwycenia" choćby jednego słowa śledziliśmy każdy fragment wypowiedzi kapłana, lektorów... i nic.

Przez frustrację, wynikającą z kompletnej bezradności poznawczej, nagle przebiła się jednak refleksja: Panie Boże, przecież Ty jesteś niepojęty, a ja nie mam Cię zrozumieć, ale przyjąć, zaufać, kochać.

Podczas składania przysięgi małżeńskiej wypowiadamy śluby miłości, wierności i uczciwości. Nie składamy ślubu wzajemnego zrozumienia, bo w swej dopełniającej się i odmiennej naturze męża i żony często nie jesteśmy w stanie się zrozumieć. Potem, w naszej codzienności małżeńskiej, tę ślubowaną miłość zagłuszają natrętne myśli: "mógłby się domyślić!", "powinna mnie zrozumieć!" itp. Czy daję radę odrzucić wszystkie te pretensje, wyrzuty, dąsy i żale, które opanowały mój umysł, i w trudnych chwilach naszych relacji wypowiedzieć w sercu, a może na głos: "ślubuję Ci miłość, tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący"?

Zadanie

Wybierając się na najbliższą Mszę Świętą, wyjmij z szafy i ubierz najlepsze ubranie, jakie masz. Nie najdroższe czy najbardziej modne, ale najbardziej uroczyste, eleganckie. Ubierz je i przyjdź do kościoła 10-15 minut przed Mszą i uklęknij przed Nim. Zrób to dla Pana Boga. Może ktoś Cię zapyta: "a coś się tak wystroił?" albo "a co Ty tak wcześnie?", a może nie zapyta, ale Ty zrób to nie dla innych ludzi, lecz dla Niego.