18. Niedziela Zwykła - 01 sierpnia 2021

1 sierpnia 2021

Kościół zaprasza nas abyśmy podjęli dobrowolną abstynencję w sierpniu, ofiarowali ją za ludzi cierpiących z powodu różnych uzależnień, także tych od komputera, Internetu. Podejmując dobrowolną abstynencję stajemy się oparciem dla innych ludzi, przełamujemy zły obyczaj pijaństwa w naszym kraju, ratujemy życie wielu ludziom, może nawet w własnej rodzinie.

Najwięcej ludzi ginie pod wpływem alkoholu podczas wakacji. Co roku w Polsce umiera z powodu alkoholu około 20 tysięcy osób, jest o kogo walczyć. Po przez alkohol wielu ludzi traci wolność, godność, zdrowie, życie. Szczególnie jest niepokojące spożywanie alkoholu przez młodych ludzi. Każdorazowe spożycie alkoholu przez młodzież poniżej 21. roku życia jest szkodliwe, zaburza ich rozwój biologiczny i psychiczny. Do 21. roku rozwija się biologicznie ludzki mózg, spożywając alkohol przed 21. rokiem, zawsze skazujemy się na niedorozwój swojego mózgu. Sprawny mózg jest niezbędny aby przeżyć godnie i sensownie życie.

Podjęcie dobrowolnej abstynencji przez nas chrześcijan, jest wyrazem troski o innych ale też świadectwem, które przełamuje złe zwyczaje namawiania, częstowania, zmuszania do wypicia, często wbrew woli drugiego człowieka. Starajmy się nie szkodzić sobie i innym, nie zapominajmy o odwadze napinania tych, którzy po spożyciu alkoholu chcą prowadzić samochód, zabierzmy takiej osobie kluczyki, zadzwońmy na policję, to nie jest donosicielstwo to jest ratowanie człowieka i jego rodziny. Może po przez twoją abstynencję, dasz komuś wsparcie, może ktoś będzie miał odwagę odmówić, mając w tobie przykład, że można nie pić. Dojrzały człowiek to ten, który nie musi pić i pocieszać się alkoholem, dojrzały , rozumny, trzeźwy człowiek to ktoś kto potrafi powiedzieć nie, to ktoś kto potrafi żyć bez alkoholu, kto kieruje swoim życiem, używa rozumu i sumienia, aby godnie żyć. Nie mocna głowa, ale zdrowa głowa, trzeźwa głowa, która wybiera dobro a to co szkodliwe odrzuca, taka głowa jest potrzebna każdemu.

Daj świadectwo godnego życia, bądź oparciem dla innych, bądź drogowskazem mądrego stylu życia. Sprawdź czy jesteś wolnym człowiekiem po przez dobrowolną abstynencję.

ks. Marcin Marsollek

Głodni zmieniają oblicze ziemi. (Adolf Dygasiński)

Jasiu mówi do kolegi:

- Wiesz co? Nasz proboszcz w czasie wakacji codziennie jeździ konno żeby zrzucić trochę kilogramów.

- I co? Pomaga?

- Pewnie. Koń schudł już 10 kilo.

Szesnaście blondynek stoi przed kinem. Podchodzi do nich kasjer i pyta:

- Czemu panie nie wchodzą?

Jedna odpowiada:

- Bo film jest od osiemnastu...

Patron tygodnia - Najświętsza Maryja Panna Śnieżna - 5 sierpnia

Według tradycji, w 352 r. Maryja ukazała się papieżowi Liberiuszowi i rzymskiemu patrycjuszowi Janowi, nakazując im budowę kościoła w miejscu, które im wskaże. 5 sierpnia, w okresie upałów, Wzgórze Eskwilińskie pokryło się śniegiem - tam zbudowano świątynię. Musiała być ona niewielka i być może uległa zniszczeniu. Sykstus III (432-440), pragnąc uczcić zakończenie soboru w Efezie, na którym ogłoszono dogmat o Bożym Macierzyństwie Maryi, postanowił przebudować gruntownie tę bazylikę.

W ciągu wieków wielu papieży tę bazylikę upiększało i powiększało: Eugeniusz III (1145-1153) powiększył przedsionek i dał dzisiejszą przepiękną posadzkę; Mikołaj IV (1288-1293) dał nową bogatą absydę; za czasów Grzegorza XI (1370-1378) wzniesiono wieżę-dzwonnicę romańską; dziełem Klemensa X (1670-1676) jest tylny front bazyliki; Benedykt XIV (1740-1758) dokonał gruntownej przebudowy wnętrza, które podziwiamy po dzień obecny, oraz dał nowy, okazały, do dziś zachowany front główny bazyliki; Pius XI dla uczczenia 1500. rocznicy ogłoszenia na soborze efeskim dogmatu o Boskim Macierzyństwie Maryi (431-1931) odnowił wspaniałe pierwotne mozaiki, które znajdują się na łuku triumfalnym. Sykstus V (1585-1590) wystawił "Kaplicę Sykstyńską" w głębi prawej nawy, gdzie jest przechowywany Najświętszy Sakrament. Tam też spoczęły relikwie papieży św. Piusa V i Sykstusa V. Dziełem Pawła V (1605-1621) jest usytuowana naprzeciw Kaplicy Sykstyńskiej wspaniała Kaplica Matki Bożej Większej z Jej cudownym wizerunkiem

Sam obraz Matki Bożej pochodzi z XII w. Ma wyraźne cechy bizantyjskie, o czym świadczą litery greckie. Dziecię Jezus trzyma księgę Ewangelii. Maryja trzyma Dziecię na lewym ręku i obejmuje je prawą. Ma pierścień na ręku, bogaty naszyjnik na szyi z dużym, kosztownym krzyżem. Jest piękny zwyczaj, że co roku w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej właśnie w kaplicy Matki Bożej z kopuły zrzuca się płatki białych róż, przypominające płatki śniegu. Są one również symbolem niezliczonych łask, jakie wyprasza sobie tu lud rzymski. Obraz jest uważany za cudowny. Jest też koronowany koronami papieskimi. Lud rzymski nazywa go Salus Populi Romani - Ocaleniem Ludu Rzymskiego, gdyż w Rzymie panuje powszechne przekonanie, że ten obraz wiele razy ratował Wieczne Miasto.

Początek modlitwy

Nauczyciel zebrał swoich uczniów i zapytał:

- Skąd bierze początek modlitwa? Pierwszy uczeń odpowiedział:

- Z potrzeby. Drugi:

- Z wielkiej radości. Kiedy się raduję, dusza ucieka z ciasnej skorupy moich obaw i zmartwień i unosi się wysoko do Boga.

Trzeci oświadczył:

- Z ciszy. Kiedy wszystko we mnie staje się ciszą, wtedy może mówić Bóg.

Nauczyciel podsumował:

- Wszyscy odpowiedzieliście prawidłowo. Ale pamiętajcie, że modlitwa bierze początek od samego Boga. To On ją rozpoczyna, a nie my.

Nauczanie papieskie o Eucharystii

"Uwielbienie Chrystusa w tym Sakramencie miłości winno znajdować sobie wyraz w różnych formach pobożności eucharystycznej, jak np.: nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, adoracje, wystawienia, godziny święte, (czterdziestogodzinne nabożeństwa), błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, procesje teoforyczne i kongresy eucharystyczne" (św. Jan Paweł II).