Szczęśliwi cisi i ubodzy w duchu
SZCZĘŚLIWI W DRODZE
10 SIERPNIA 2025 R.
"Uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych".
Ewangelia według św. Mateusza 11, 29.
Jezus mówi, że błogosławiony jest ten, który jest cichy. Cichy, czyli jaki? Taki, który mało mówi? Znamy powiedzenie o milczeniu, które jest złotem. Czy każde milczenie jest błogosławieństwem?
Cichość w słowniku wiary to powstrzymywanie się od słów, poddanie siebie Duchowi Świętemu, a nie "duchowi świata". Cichość oznacza poskromienie swoich galopujących emocji, zdyscyplinowanie ich. To takie milczenie, w którym rezygnujemy ze zbytniej pewności siebie, z wyłącznego oparcia na wierze we własne siły czy dokonania, rezygnujemy z patrzenia na drugiego z poczuciem wyższości. Zamiast tego z uwagą kierujmy swoje spojrzenie na bliźniego, dostrzegajmy wartość każdego dziecka Bożego.
"Święty Bonawentura powiada, że w zabieraniu głosu należy być tak ostrożnym i oszczędnym, jakim jest skąpiec w wydawaniu pieniędzy". Czasem milczymy, bo czujemy w sercu, że milczenie przyniesie więcej chwały Bożej niż słowa, które byśmy wypowiedzieli. Święte milczenie może być trudne. Powstrzymanie się w domu od komentarza, od dyskusji z bliskimi, która przypomina odbijanie piłeczki, to niejednokrotnie trudniejsze niż wejście na Mont Everest. Niestety, nie każde milczenie jest dobre. Jeśli oznacza samotność w małżeństwie czy w rodzinie, to milczenie staje się ogromnym ciężarem. Ważne jest, by rozeznawać, kiedy należy mówić, a kiedy milczeć.
Gdy przywołujemy postać Matki Teresy z Kalkuty, widzimy oczami serca, że była i cicha, i "u Boga". Ubogi, który nie ma nic, decyduje, że sam Bóg będzie się troszczył o jego życie, bo nie szuka bezpieczeństwa w tym, co posiada, np. w pieniądzu, w znajomościach czy dobrobycie. On wszystko ma "u Boga". Człowiek ubogi w duchu to człowiek, który ma wolne serce, a tylko wolne serce jest w stanie przyjąć dary, które Pan Bóg dla nas przygotował.
ZADANIE
Spróbuj przez najbliższy tydzień powstrzymać się od mówienia złych rzeczy innym. Zauważaj dobro wśród najbliższych, podziękuj im za nie.