Nie jesteś sam - miłość

TOŻSAMOŚĆ PIELGRZYMA

15 CZERWCA 2025 R.


"Człowiek [...] nie może odnaleźć się w pełni inaczej jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego".

SOBÓR WATYKAŃSKI II, Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 24.


Nie jesteś sam, jest Miłość. Żyjąc w małżeństwie, w rodzinie, nieraz jej doświadczyłeś. Czujesz, że możesz ją opisać. Miłość ta polega na wsparciu, pocieszeniu i poczuciu, że nawet w najtrudniejszych chwilach człowiek nie jest osamotniony. Warto zatem zwrócić uwagę na znaczenie relacji międzyludzkich, które pomagają nam przezwyciężać trudności i dzielić radości życia.

Świadomość, że doświadczamy miłości również ze strony Boga daje nam pocieszenie w trudnych momentach. Jako ludzie wierzący jesteśmy przekonani, że Bóg jest obecny w życiu każdej osoby i troszczy się o nią, daje poczucie bezpieczeństwa w obliczu różnych wyzwań. Bóg nas kocha i chce być przez nas kochanym. Bóg pragnie mieć wpływ na nasze życie, chce nas prowadzić, abyśmy osiągnęli niebo.

Miłość Boga niesie pokój i ufność, ale nie zwalnia od walki, od codziennych zmagań. Cierpienie często kojarzy nam się z próbą zaufania Bogu. Ono pokazuje, jakie miejsce zajmuje w naszym życiu Bóg. Bywa, że prosimy Pana o różne dary, a życie wieczne traktujemy jako pewien dodatek, "sprawę przy okazji". Powołaniem każdego człowieka jest życie wieczne. Bóg jest Miłością. Bóg troszczy się o każde swoje stworzenie, o każdego z nas. Tę prawdę ukazują fragmenty Pisma Świętego: "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię" (Jr 1,5a).


ZADANIE


Porozmawiaj z rodziną, czym dla Was jest Miłość? Co znaczy "kochać"?

Podziel się z innymi członkami rodziny własnym doświadczeniem bycia kochanym przez Boga.

Zastanów się, czy potrafisz zmienić zdanie pod wpływem różnych wydarzeń. Czy jesteś wyrozumiały i współczujący, czy też pozostajesz nieugięty w swoich przekonaniach?