Trzecie: "Uroczystuj!"

18 czerwca 2023

ROZWAŻANIA NA 18 CZERWCA 2023 R.


Dzień imienin naszej kilkuletniej córki był piękny i słoneczny. Z pracy udało nam się wrócić dość szybko, jeszcze trochę krzątaniny domowej i zapowiadał się przemiły wieczór. W pewnym momencie nieco zniecierpliwiona solenizantka zapytała nas z wyraźnym wyczekiwaniem w głosie: "a kiedy w końcu będziemy uroczystować?". Chodziło jej o to, kiedy usiądziemy razem przy stole, odświętnie ubrani i spożyjemy - ładniej niż na co dzień przygotowany - posiłek, słowem: pobędziemy ze sobą bez pośpiechu, ciesząc się z jej imienin.

Do refleksji

W Radiografii małżeństwa Maria Beltrame-Quattrocchi tak opisuje swe małżeńskie lata: "Wspomnienia niektórych dat. Ani razu w ciągu tylu lat nie zapomnieliśmy o rocznicy zaręczyn. Zawsze była to okazja do wyrażenia wdzięczności Bogu i sobie nawzajem. Tak samo było z innymi rocznicami. (...) Cierpienia i radości nieustannie zacieśniały jedność i potęgowały wzajemną miłość, co doprowadzało do całkowitego zlania się intelektów, serc i duchów".

Pan Bóg, dając nam swe trzecie przykazanie, napomina o powinności świętowania, wyrażania wdzięczności wobec Niego, sycenia się radością z naszego Bożego dziecięctwa. Kościół, wynosząc do chwały ołtarzy pierwszą błogosławioną parę małżeńską, ustanowił ich liturgiczne wspomnienie w dniu 25 listopada, czyli w rocznicę ich ślubu. To bardzo wyraźny sygnał, jak ważna w naszym małżeńskim życiu jest data zawarcia związku.

Czy nasze przeżywanie osobistych, rodzinnych, małżeńskich rocznic wiąże się rzeczywiście ze świętowaniem czy tylko "spędzamy" te święta? Przeżywać, a nie "spędzać" - oto nasze chrześcijańskie zobowiązanie. Jak przeżyliśmy naszą ostatnią rocznicę ślubu? Czy pamiętaliśmy o rocznicach Chrztu Świętego, Pierwszej Komunii Świętej, Bierzmowania? Czy te daty są dla nas sposobnością do dziękczynienia Panu Bogu, do "uroczystowania", czy może jedynie do beznamiętnego wspominania tego, co minione? A może zniknęły już z naszej pamięci?

Zadanie

Zaznacz w kalendarzu rocznicę Waszego ślubu, może ślubu dzieci, ślubu rodziców, a nawet dziadków. Postaraj się zaznaczyć rocznice innych sakramentów członków Waszej rodziny. Kościół przygotowuje się do ważnych świąt poprzez formułę nowenny. Przygotujcie się do pięknego przeżycia Waszej rocznicy ślubu. Spowiedź Święta, może dzień urlopu, Msza Święta dziękczynna, zaplanujcie ten ważny dzień, aby go przeżyć, a nie "spędzać".