Masz czas

3 czerwca 2023

ROZWAŻANIA NA 25 CZERWCA 2023 R.


Naszego przyjaciela Edwina spotkaliśmy niespodziewanie, idąc chodnikiem. Od dawna już się nie widzieliśmy. Spontaniczna, serdeczna rozmowa, mnóstwo rzeczy do powiedzenia, przeszkodą w spotkaniu były tylko nasz pośpiech i natłok "goniących nas zajęć". W pewnym momencie Edwin zaproponował: "Przyjdźcie wieczorem! Zaparzymy dobrej herbaty i porozmawiamy". - "Wiesz, dzisiaj nie mamy czasu" - odrzekłem. Usłyszałem na to: "Nie mów, że nie masz czasu, bo każdy z nas ma go codziennie tyle samo. Powiedz, że nie masz go dla mnie". Najpierw poczułem się nieswojo po tak zwróconej uwadze. Szybko jednak z wdzięcznością odkryliśmy, że jest to zaproszenie... do świadomego przeżywania danego nam czasu.

o

Do refleksji

Jak wykorzystujemy dany nam czas? Jeżeli stanęliśmy kiedyś przed ołtarzem, by ślubować miłość drugiej osobie, to priorytetem powinno być wspólne przeżywanie życia. Kiedy w naszej rodzinie rodzą się dzieci, jako odpowiedzialni rodzice poświęcamy im zwykle znaczną część naszego czasu. Utrzymanie rodziny też wymaga od nas czasu - na pracę zarobkową, obowiązki domowe. Rozwijanie relacji miłości i przyjaźni nie byłoby możliwe bez tych wszystkich ważnych chwil, które innym ludziom poświęcamy. Ile zatem znajdujemy czasu, aby jako małżonkowie wspólnie budować relację z Panem Bogiem, który jest Miłością?

W Radiografii małżeństwa znajdujemy taki oto opis codzienności pierwszych małżonków wyniesionych do chwały ołtarzy: "Wszystko przeżywali razem, razem wypoczywali, chodzili na Mszę Świętą i przyjmowali Komunię. Łączyła ich lektura duchowa i dyskusja nad przeczytanymi tekstami, łączyła ich wspólna pasja poznania w świetle Prawdy. (...) Zwykłe codzienne życie złożone z drobnych spraw, tysięcy myśli, spostrzeżeń, refleksji. Życie, które nieustannie się rozwijało i wzbogacało w głąb, wszerz i wzwyż. Życie złożone z tysięcy różnorakich zajęć, wspólnych dążeń i pragnień oraz niezliczonych małych radości, którymi się naprawdę rozkoszowaliśmy. Życie totalnej jedności, ut unum sint (J 17, 22)".

Zadanie

Zrób dzisiaj rachunek sumienia z czasu. Odpowiedz sobie na pytanie, ile czasu poświęcasz na przybliżanie się do Pana Boga, na budowanie małżeństwa; pomyśl, co Cię oddala od tego, co najważniejsze.