Świętość - skrzydła dla każdego z nas

12 listopada 2023

ROZWAŻANIA NA 12 LISTOPADA 2023 R.


Droga do Boga jest drogą do źródła: "Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być - Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś, źródło?! Cisza...".

K. Wojtyła, Tryptyk rzymski.

Obraz

Do refleksji

Świętość jest bezwzględną wiarą w sprawczą moc Boga. Jest spotkaniem z Nim twarzą w twarz. Żywoty świętych pokazują nam, co jest możliwe, kiedy uwierzymy bez reszty. Ich życie - tak jak nasze - nie było łatwe, a podejmowane decyzje niekoniecznie były oczywiste. W całej hagiografii nie znajdziemy takiego świętego, który by się nie trudził. Wielu borykało się z chorobą, ubóstwem, odrzuceniem, wszyscy mierzyli się z pokusami, a jednak dotarli do źródła. Święci są pomostem pomiędzy nami a niebem, są dla nas wsparciem i drogowskazem, przykładem co robić, by być w niebie.

Świętość w przestrzeni życia rodzinnego to niezwykłe wyzwanie. Każdy z nas ma swój temperament, lepsze i gorsze nastroje, które skłonni jesteśmy kamuflować. W rodzinie nie może być miejsca na udawanie. Gdy udajemy, płyniemy w dół rzeki, jesteśmy coraz dalej od źródła. Stawajmy więc wobec Boga z wszystkimi naszymi trudami i z pełną ufnością w Jego moc sprawczą. Pozwolimy wtedy rosnąć naszym skrzydłom.

Zadanie

Czy masz swojego ulubionego świętego? Może to Twój imiennik/imienniczka? Przeczytaj jej/jego życiorys, może jest Ci w czymś bliski? Zaproś go do konkretnego zadania w Twoim życiu, np. św. Joanno Mola zapraszam Cię do wychowania ze mną moich dzieci.

Czy wiesz o tym, że powstała książka o problemach podobnych do twoich, które przydarzyły się ludziom świętym, którzy dotarli do źródła? Przeczytaj Święci na każdy problem Josepha M. Espera. W publikacji tej znajdziesz m.in. taką propozycję "Zrób listę rzeczy, których spodziewasz się w niebie i przez tydzień dodawaj codziennie jedną pozycję; potem od czasu do czasu sprawdzaj listę. To może dać Ci motywacji.