Spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla członków Parafialnych Rad Ekonomicznych

W sobotę, 31 maja br., w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla członków Parafialnych Rad Ekonomicznych naszej diecezji. W wydarzeniu zorganizowanym przez Wydział Duszpasterski oraz Wydział Finansowo-Gospodarczy Kurii Diecezji Opolskiej wzięło udział 425 osób.
Spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla członków Parafialnych Rad Ekonomicznych
Parafialna Rada Ekonomiczna (PRE) to kolegialne ciało doradcze wspierające proboszcza w administrowaniu dobrami materialnymi parafii - zgodnie z kan. 532 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Kadencja PRE trwa zasadniczo 5 lat i pokrywa się z kadencją Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Opolskiej. W homilii kapłan podziękował członkom Parafialnych Rad Ekonomicznych za dotychczasowe zaangażowanie i zaapelował o dalsze wspieranie księży w codziennych obowiązkach gospodarczych i administracyjnych. "Bądźcie jak Maryja dla św. Elżbiety - prawymi rękami. (...) Wy bądźcie ekspertami od ekonomii i budownictwa, aby księża mogli być ekspertami w dziedzinach duchowości" - mówił.
Duchowny podkreślił, że współpraca świeckich w sprawach materialnych parafii pozwala kapłanom skupić się na tym, co najistotniejsze w ich posłudze. "Wasze zaangażowanie w sprawy gospodarcze, ekonomiczne, remontowe i administracyjne pozwala nam, kapłanom, w pełni oddać się posłudze wynikającej ze święceń - przede wszystkim sprawowaniu sakramentów" - zaznaczył ks. Chyla. "Nikt nie zastąpi księdza w konfesjonale, przy łóżku chorego podczas udzielania sakramentu namaszczenia ani przy ołtarzu podczas Eucharystii" - podkreślał. Kapłan wskazał także na znaczenie troski o infrastrukturę parafialną. "Czyż wyremontowane salki parafialne nie dają więcej okazji i możliwości do spotkań wspólnot? Czyż odnowione świątynie nie stają się przedsionkiem nieba podczas sprawowanej liturgii?" - pytał. "Roztropna troska o dobra doczesne parafii realnie wspiera życie liturgiczne i duszpasterskie wspólnoty" - dodał.
W dalszej części homilii ks. Chyla odniósł się do kryzysu powołań, z którym mierzy się dziś Kościół. "Czy gdy Bóg wezwie syna, wnuka, chrześniaka do posługi kapłańskiej, a córkę, wnuczkę czy chrześnicę do życia konsekrowanego - to czy, mimo innych planów i marzeń, zgodzę się, oddam ich na wyłączną służbę Bogu i będę ich wspierać?" - pytał. Jak podkreślił, "odpowiedź na powołanie wymaga wiary, zaufania Panu Bogu, ale też wsparcia ze strony najbliższych".
W drugiej części spotkania uczestnicy wysłuchali pięciu prelekcji. Omawiano m.in. wyzwania ekonomiczne w parafiach (ks. Artur Kasprzycki), zasady dobrej współpracy proboszcza z PRE (ks. Ryszard Kinder), możliwości inwestycji w parafiach w instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii (Łukasz Lazik), przykłady zrealizowanych projektów inwestycyjnych (ks. Jerzy Tomeczek) oraz możliwości pozyskiwania dotacji z WFOŚiGW (Paweł Klimczak).
Spotkanie zakończyło się nabożeństwem majowym w intencji powołań, połączonym z odnowieniem zaprzysiężenia członków PRE.
Monika Chrzanowska