List Dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego na święto św. Szczepana, pierwszego męczennika

19 grudnia 2020

Drodzy w Chrystusie Panu, Siostry i Bracia!

Tuż po uroczystości Narodzenia Pańskiego, a właściwie w jej trakcie, bo przecież dziś drugi dzień świąt, w liturgii wspominamy świętego męczennika Szczepana, a Ewangelia każe nam mieć się na baczności i zapowiada prześladowania. Czy to nie jakiś paradoks? Jeszcze wyraźnie brzmią w naszych uszach słowa wczorajszych czytań mszalnych przepełnionych pokojem i nadzieją; jeszcze oczyma wyobraźni widzimy pasterzy niosących Radosną Nowinę; jeszcze patrząc na żłóbek dreszcz ciepłych emocji przenika nasze serca... a Kościół daje nam dziś pod rozwagę słowa Jezusa: Miejcie się na baczności! (...) Będziecie w nienawiści u wszystkich (Mt 10,17). Wsłuchując się w treść dzisiejszej liturgii Słowa można odnieść wrażenie, że zupełnie nie pasuje ona do atmosfery świąt, które przecież często nazywamy świętami radości, pokoju i miłości.

CAŁY LIST - Dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego na święto św. Szczepana, pierwszego męczennika